Pamiętam te uczucia sprzed kilku lat, kiedy na myśl o uporządkowaniu zdjęć cyfrowych ogarniała mnie irytacja, zagubienie i wyrzuty sumienia, a brak wywołanych zdjęć powodował strach, że w przypadku awarii dysku, utracę wspomnienia w nich zatrzymane.

Wtedy zdjęcia miałam w telefonie, na różnych dyskach i w komputerze, w wieeelu różnych katalogach, niekoniecznie pod nazwą ZDJĘCIA ;) Część była wywołana w albumie lub kopertach. Przyznam, że ten brak porządku zniechęcał mnie do robienia nowych zdjęć.

Jeśli Tobie na myśl o takich porządkach również odechciewa się otwierać komputer, nie wiesz jak zacząć i co potem fajnego zrobić, aby je pięknie wyeksponować, to zapraszam do poznania mojego sposobu na katalogowanie zdjęć. W artykule znajdziesz również kilka przydatnych tipów w jaki sposób  drukować i eksponować zdjęcia, aby sprawiały radość całej Rodzinie.

Czuję, że to będzie rok, w którym przeniesiesz swoje zdjęcia z dysku twardego do swoich rąk ;)

Do dzieła, styczeń i luty to według mnie najlepszy czas na porządkowanie zdjęć z ubiegłego roku!

 

Katalogowanie warto podzielić na kilka etapów:

 1. Zgranie zdjęć na dysk

Z aparatów fotograficznych, kart pamięci, telefonów (także telefonu męża/żony/bliskich, gdyż wysłane przez Whatsappa czy  Messengera tracą na jakości).

Dobrze robić to częściej niż raz na rok, idealnie co miesiąc lub po każdym większym wydarzeniu, na które bierzemy aparat. Ale.. życie życiem, szczególnie przy dzieciach – ja robię to średnio co pół roku 😉

 1. Utworzenie folderów ze zdjęciami

To chyba najważniejsza rzecz, która jest dużym ułatwieniem przy wywoływaniu zdjęć.

Folder ZDJĘCIA –> folder roczny (np.2022) –> podfoldery (dopasowane do własnych potrzeb)

W folderach rocznych możemy jeszcze dołożyć foldery miesięczne, ale kto ma na to czas ;)

PODFOLDERY = wszystkie zdjęcia z telefonu lądują u mnie w folderze rocznym jako głównym , a w nim utworzyłam takie podfoldery jak: foldery z wydarzeń np. WYCIECZKA DO YORKU, 95 URODZINY BABCI, a w nich dwa dodatkowe foldery RAW (pliki z aparatu do edycji w Lightroomie),a  po obróbce tworzę nowy folder JPG; folder DO WYDRUKU, folder FILMY.

Twórz podfoldery według własnego uznania czy potrzeb. Najprawdopodobniej będzie to u Ciebie trochę prostsze, jeśli nie zapisujesz zdjęć w formacie RAW.

Przykład:

ZDJĘCIA – 2022 –

 • WYCIECZKA DO Yorku (+ podfolder „RAW” i podfolder „jpg” )
 • FILMY
 • DO WYDRUKU
 • reszta zdjęć z tego roku „luzem”
 1. SELEKCJA zdjęć, ostra selekcja zdjęć ;)

Warto teraz przejrzeć te „tysiące” zdjęć, pięknie poukładanych w folderach, i wyrzucić nieudane lub podobne ujęcia, a potem wybrać małą ilość do wydruku. Tu króluje zasada mniej znaczy więcej, nie potrzebujesz trzydziestu takich samych ujęć, nieostrych kadrów i przypadkowych, niczego nie wnoszących pstryknięć.

 1. BACKUP

Koniecznie go rób! Jedna wersja na dysku twardym to za mało, warto zrobić jedną lub dwie kopie zapasowe na innych komputerach i zainwestować w dobrej jakości dysk zewnętrzny.

BTW czy wiesz, że średnia żywotność dysku wynosi tylko około 4 lat? Przerażające prawda?

Fajnym rozwiązaniem jest synchronizacja folderów z miejscem w chmurze, która za nas pamięta o robieniu kopii zapasowej, jest to jednak spory koszt, miesięcznie ok 50zł za 2TB.

 

Przechowywanie i drukowanie zdjęć

Wydrukowane zdjęcia można przechowywać na wiele sposobów:

 • w albumach z kieszonkami, wielkości najczęściej 10x15cm
 • albumach tradycyjnych, wklejanych
 • w pudełkach na odbitki
 • w ramkach na ścianie lub komodzie

Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

 • odbitki do pudełek i albumów wklejanych drukuj na papierze jedwabistym, jest droższy, ale nie widać na nim odcisków palców
 • odbitki do ramek powinny być matowe, gdyż błyszczące fotografie obijają światło i są przez to słabiej widoczne

Możemy też stworzyć fotoksiążki lub fotoalbumy z naszymi zdjęciami. Wielu fotografów oferuje swoje usługi w zakresie pięknych, profesjonalnie wykonanych albumów, nawet jeśli nie zamawiasz u nich sesji. Takie albumy przeważnie są świetnej jakości i będą pamiątką na długie lata. Zapytaj mnie o nie :)

Na rynku jest też ogrom firm, które oferują druk fotoksiążek wraz z programami do ich tworzenia. To wcale nie jest takie trudne (w porównaniu np. z selekcją zdjęć do takiego albumu ;) ).

 

Mój sposób

Ja osobiście wywołuję zdjęcia raz na rok, w styczniu, przeważnie jest ich około 500 z całego roku, format 10x15cm, a przechowuję je w kolorowych albumach Walther Fun na 200 zdjęć. Każdy ma inny kolor, zgromadziłam ich już jedenaście ;) Jest w nich też miejsce na opis każdego zdjęcia – to również warto robić na bieżąco, chociażby wpisując daty większych wydarzeń. A podpisanie numerem albumu to już konieczność! Zgadnijcie ile poświęciłam dziś czasu na odszyfrowanie kolejności? ;)

TIP: wszystkie zdjęcia są w jednym katalogu, więc ustawiam sortowanie wg daty rosnąco i wkładam w koszulki patrząc na ekran monitora, chronologicznie. Ten etap wbrew pozom wcale nie zajmuje tyle czasu! ;)

W tym roku dodatkowo wydrukowałam nowość w Crystal Albums, fotoksiążkę z cienkimi kartkami. Zmieściłam w niej ok 300 zdjęć z dwóch wyjazdów wakacyjnych i jest całkiem cieniutka, widzę w niej duży potencjał w oszczędności miejsca, a miziasta okładka zdecydowanie zachęca do przeglądania ;)

 

Inwestycja

Mogę szczerze powiedzieć, że albumy ze zdjęciami są jednymi z najcenniejszych dla mnie rzeczy i chyba zgarnęłabym je jako pierwsze, gdyby wybuchł pożar.. Niewiele rzeczy sprawia mi tyle radości co przewracanie stron szczęśliwych wspomnień. Zresztą tworzę albumy nie tylko dla siebie czy męża, ale też dla córki, aby były okazją do wspólnych rozmów, wspominek po latach i aby mogła je zabrać ze sobą kiedy założy swoją rodzinę jako część swojej tożsamości. Myślę, że to inwestycja, w którą warto włożyć nasz wysiłek

 

Zapewne jesteście ciekawi konkretnych, godnych polecenia miejsc, w których zamawiam odbitki i albumy. Są to drukarnie tylko dla fotografów (trzeba przedstawić portfolio), jednak wierzę, że są na rynku inne, dobre jakościowo i ogólnodostępne laboratoria. Podzielcie się proszę gdzie Wy wywołujecie zdjęcia i czy jesteście zadowoleni.

Z przyjemnością przetestuje takie drukarnie i podzielę się rankingiem :)

Powodzenia! :)